Basketball
 

 2018 ORES BASKETBALL

DIVISION I
Girls

Woodall
Boys
Woodall

 

DIVISION II
Girls

Zion
Boys
Darlington


DIVISION III
Girls
Dahlonegah

Boys
Jennings

DIVISION IV
Girls
 Stidham
Boys

Bearden

 

2019 Championships

February 14,15,16, 2019

 

All Tournament Team/MVP

Division I Girls          

MVP-Faith Springwater, Woodall    

Carmon Fields, Brushy     

Hope Tuttle, Lone Star     

Gracie Hensley, Maryetta   

Baylor Franz, Oakdale  

Dewzee Selman, Frink Chambers

Stevie Stinchcomb, Frink Chambers

Keely Couch, Frink Chambers

Kenzie Snell, Woodall

Lexi Goudeau, Woodall

 

Division I Boys

MVP-Gage Barnes, Woodall

Kyler Fourkiller, Maryetta

Austin Osby, Oakdale

Tanner Morris, Grove

Bauer Brittain, Grove

Sanuel Scavo, Brushy

Matthew McHenry, Brushy

Lane Taylor, Woodall

Tyler Joice, Woodall

Tate Mazza, Oakdale

 

Division II Girls

MVP-Jenna Whiteley, Zion

Saliyah Landon, South Rock Creek

Devynn Harris, Friend

Janae Black-Harmon, Darlington

Anneca Anderson, South Rock Creek

Chloe Smith, Peggs

Jadyn Buttery, Peggs

Adrianne Fine, Peggs

Breanna Benham, Zion

Snowda Watie, Zion

Division II Boys

MVP-Wakiyan Cuny, Darlington

Kalobe Hudlow, Hodgen

Cameron Marcum Jones, Whitebead

Kellan Holmes, Tenkiller

Jakobe Bible, Peggs

Quinten Holmes, Tenkiller

Kegan Bradford, Zion

Ethan James, Zion

Jerid Sandoval, Darlington

Evan RomanNose, Darlington

 

Division III Girls

MVP-Mia Jones, Dahlonegah

Jescey Warnock, Jennings

Alexzandria Thompson, Forest Grove

Karli Albert, Shady Point

Esabella Ramirez, Pleasanr Grove

Talib Mink, Rocky Mountain

Kinley Golden, Maple

Sage Griswold, Maple

Karleigh Silva, Dahlonegah

Alevia Springwater, Dahlonegah

 

Division III Boys

MVP-Brad Reeves, Jennings

Dylan Warden, Riverside

Avan Sanchez, Dahlonegah

Kieler Young, Forest Grove

Trent Deere, Pleasant Grove

Colton Kimble, Rocky Mountain

Codez Petree, Rocky Mountain

Landon Vann, Rocky Mountain

C,J. Compton, Jennings

Joseph Bray, Jennings

 

Divison IV Girls

MVP-Allie Anderson, Stidham

Victory Johnson, Anderson

Brooke Baldwin, Fanshawe

Anna Bacon, Cleora

Lauren Guthrie, Cleora

Nataleigh Beaver, Justice

Hailey Mack, Justice

Savannah King, Justice

Olivia Howard, Stidham

Kylie Diaz, Stidham

 

 

Divison IV Boys

MVP-William Kobe Harrison, Bearden

Jason Panther, Kenwood

Zach Torres, Albion

Blane Cole, Whitefield

Alan Martinez, Bowring

Gaylen Leetka, Justice

Kason Walker, Justce

Malcolm Lunn, Jutice

Jaden Buckley, Bearden

Landon Hagy, Bearden