May 2020  
ORES
S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31     
Announcements
currently no announcements
Home

 

 

Welcome to the ORES Web Site

2019-2020

 

2019-2020

ORES Membership/Fees Form

Click Here

*************Please MakeNote of Address************

 

While in Shawnee, during the State Basketball Tournament, find exciting things to do and see by checking out

VisitShawnee.com

 

State Archery T-Shirt Pre Order Form

Click HERE

 

2020 ORES/Sac & Fox State Archery Competition Results

Division 2 Team

Division 2 Females

Division 2 Males

Division 1 Team

Division 1 Females

Division 1 Males

 

Division I 

State Champions -Zion

State Runners Up- Maryetta

 

Division I I

State Champions -Shady Point

State Runners Up- Zanies

 

Archery All Star Team

Division I Female

Snowda Watie, Zion -Top Shooter

Tayee Sawney, Zion

Brycee Thomas, Maryetta

Kenzie Starr, Zion

Brooke Evans, Lukfata

Jazie Glasson, Lukfata

Rylee Bush, Zion

Kendra Porton, Lukfata

Alaina Littledeer, Maryetta

Haven Ketcher, Maryetta

 

Division I Male

Mason O'Neal, Zion - Top Shooter

Colby Philpot, Zion

Allen Bratton, Maryetta

Jalen Handle, Maryetta

Dakota Jackson, Brushy

Cole Grimmet, Maryetta

Ben Hale, Brushy

Tanner Elms, Maryetta

Caden Shea, Keystone

Jaxson Mason, South Rock Creek

 

Divison II Female

Jordyn Metcalf, Greenville - Top Shooter

Brayli Beason, Shady Point

Taylor Lahman, Zaneis

Emma Skinner, Zaneis

Addison Parker, Shady Point

Emma Jo Phelps, Zaneis

Rachel Prince, Shady Point

Abigayle Parker, Shady Point

Jordyn Rivera, Shady Point

Makayla Lackey, Shady Grove

Division II Male

Ty Wiles, Shady Point - Top Shooter

Gavin Stilwell, Rocky Mountain

Austin Kessler, Zaneis

Dyson Dunn, Zaneis

Wyatt Evans, Greenville

Adam Woodral, Shady Point

Danny Pierce, Tannehill

Connor Stanley, Leach

Gunner Blaylock, Shady Point

Elijah Diver, Greasy

 

 

2020 ORES/American Fidelity Basketball Brackets

Click

HERE

 

2020 ORES/American Fidelity State Basketball Tournament

MVP and All Tournament Team 

 

 

Division I Girls          

MVP-Jadyn Buttery, Woodall    

Caislyn Crozier, Maryetta      

Riann Fields, Brushy

Kori Rainwater, Briggs    

Talyn Dick, Briggs   

Saliyah Landon, South Rock Creek

Tylyn Thurman, South Rock Creek

Hensley Kidd, Frink-Chambers

Paisley Qualls, Woodall

Jaslyn Christie, Woodall

 

Division I Boys

MVP-Keller Hitcher, Maryetta

Jacob Madina, Whitebead

Austin Davis, Woodall

Evan Black, Krebs

Talen Gann, Briggs

Yonsi Grass, Brushy

Joseph Lee, Brushy

Hudson Franz, Oakdale

Tyrus Teehee, Maryetta

Zeke Edmisten, Maryetta

Division II Girls

MVP-Annaston Brown, Zion

Chloe Silka, Peggs

Macy Merrick, Middleberg

De Yonna Douglas, Crutcho

Mary Carden, Denison

Piper Warren, Hodgen

River Cogburn, Hodgen

Brooklyn Mav, Hodgen

Kaylea Benham, Zion

Kasia Thurber, Zion

Division II Boys

MVP-Keshawn Jones, Crutcho

Colby Philpott, Zion

Rocky Hester, Twin Hills

Connor Green, Denison

Canyon Rodgers, Hodgen

Chance Owens, Banner

Hunter Arnold, Banner

Cartell Ford, Crutcho

Roshawn Grigsby, Crutcho

Mason Harvey, Keystone

 

Division III Girls

MVP-Emmary Elizondo, Darlington

Allie Miller, Rocky Mountain

Savannah King, Justice

Emma Roberts, Tannehill

Kacelyn Osborne, Tannehill

Jacee Soap, Dahlonegah

Savanah Switch, Pleasant Grove

Kali Johnson, Pleasant Grove

Pauline Black-Harmon, Darlington

Nevaeh Sage, Darlington

 

Division III Boys

MVP-Carter Roman Nose, Darlington

Joseph Bray, Jennings

J'Vion Mavs, Moffett

Gavin Stilwell, Rocky Mountain

Xavier Ford, Norwood

Aiden Longan, Norwood

Terius Harrison, Justice

Kejo Watson, Justice

William Elledge, Darlington

Alex Elizondo, Darlington

 

Divison IV Girls

MVP-Adaisha Proctor, Kenwood

Crissy Love, Nashoba

Allie Anderson, Stidham

Jaycee Branscum, Fanshawe

Slatey Free, Fanshawe

Jaiden Lane, Glover

Katelyn Chandler, Belfonte

Dakota Montague, Whitefield

Summer Lewis, Kenwood

Lainey Kingfisher, Kenwood

 

 

Divison IV Boys

MVP-Bradley Strain, Whitefield

Broc Swigart, White Rock

Anthony Reagan, Haywood

Braxton Hill, Fanshawe

Chris Wooten, Greasy

Davan Andrews, Tuskahoma

Squanto Borownwolf, Bowring

Aden Hart, Bowring

Riggs Monday, Whitefield

Hunter Self, Whitefield

 

 

ADM

(Basketball/Track)

Click Here

 

 

2019-2020 Paid Membership

as of 02-20-20

Jennings, Norwood, Fanshawe, Osage Hills, Lone Star, Zaneis, Whitebead, Maryetta, Middleberg, Lowrey, Marble City, Bearden, Harmony, Liberty, Forest Grove, Peggs, Woodall, Lukfata, South Rock Creek, Twin Hills, Peavine,
Pleasant Grove, Grand View, Grove, Monroe, Allen Bowden, Osage, Denison, White Rock, Kenwood, Briggs,
Frink Chambers, Keystone, Zion, Banner, Friend, Hodgen, Pioneer, Crutcho, Shady Grove, Oak Grove, Krebs,
Holly Creek, Robin Hill, Justus-Tiawah, Lane, Mannsville, Brushy, Dahlonegah, Greasy, Tenkiller, Darlington, Grandview, Cleora, Belfonte, Bell, Kildare, Avant, Moffett, Shady Point, Maple, Justice, Rocky Mountain, Moseley, Pretty Water, Anderson, Oakdale, Stidham, Bishop, Whitfield, Cottonwood, Tannehill, Terral, Bowring, Riverside, Greenville, Glover,
Nashoba, Haywood,Peckham, Wainwright, Wickliffe, Albion, Turkey Ford, Leach

 

 

ORES Calendars

2019-2020 Click HERE

2020-2021 Click HERE Revised 2/21/2020

 

2020 ORES BASKETBALL

DIVISION I
Girls

Woodall- Champions

South Rock Creek- Runners Up
Boys
Maryetta- Champions

Brushy- Runners Up
 

DIVISION II
Girls
Zion- Champions

Hodgen- Runners Up
Boys
Crutcho- Champions

Banner- Runners Up


DIVISION III
Girls
Darlington- Champions

Pleasant Grove- Runners Up
Boys
Darlington- Champions

Justice- Runners Up

DIVISION IV
Girls
 Kenwood- Champions

Fanshawe- Runners Up
Boys
Whitefield-Champions

Bowring-  Runners Up

 

 

2019 ORES Buzzer Competition 

Peggs - State Champions

Robin Hill - State Runners Up

Grand View - 3rd Place

Grove - 4th Place

 

 

2019

Football 
 

Division 1

Woodall - State Champions

Briggs - State Runners Up

 

Division 2

Brushy - State Champions

Zion - State Runners Up

 

Division 3

Jennings - State Champions

Moffett - State Runners Up

 

 

 

2019

Cross Country

Division I

Girls

Woodall - State Champs

Lone Star- State Runners Up

Boys

Maryetta - State Champs

Oakdale- State Runners Up

 

Division II

Girls

Cleora - State Champs

Rocky Mountain - State Runners Up

Boys

Cleora - State Champs

Shady Grove - State Runners Up

 

 

 

2019 STATE FAST PITCH TOURNAMEN

T

Division 1

Champions - South Rock Creek

Runner Up - Briggs


Division 2

Champions - Zion

Runner Up - Zaneis

 

Division 3

Champions - Oak Grove

Runner Up - Monroe

 


 

 

 

 

For ALL Your ORES State Track Action Pictures Visit

Gowin Photography at

https://gowinphotography.smugmug.com/Sports-Gallery/ORES-

 

 

      For ALL Your ORES State Basketball Action Pictures Visit

Gowin Photography at

https://gowinphotography.smugmug.com/Sports-Gallery/ORES-

 

 

For ALL Your ORES Championship Action Pictures Visit Gowin Photography at

https://gowinphotography.smugmug.com/Sports-Gallery/ORES-

 

 

http://www.gowinphotography.smugmug.com

 

 

 

 

For ALL Your ORES Action Pictures Visit Gowin Photography at

https://gowinphotography.smugmug.com/Sports-Gallery/ORES-

 

 

http://www.gowinphotography.smugmug.com

 

 

 

 

****************************************************************************************************************************************************

State Softball 19

ORES Softball 2019

D3 Sept.12 Tournament

D2 Sept.13 Tournament

D1 Sept.14 Tournament

@Seminole

 

Cross Country 19

Oct.15, 2019

@ Lake Tenkiller

 

Football 19

ORES Football 2019

Semi Finals Oct.28/29 @ Tenkiller

Finals Nov. 2 @ Tenkiller

 

Academic Buzzer 19

REVISED DATE!!!!!

Dec.6, 2019

@ Shawnee

Basketball 20

 

Feb. 13,14,15, 2020

@ Shawnee

 

 

Archery 20

March 6, 2020

@ North Rock Creek Schooll

 

Classic 20

 

 

@ Gordon Cooper Technology Center

Shawnee

March 28, 2020

 

Track 20

 

@ McAlester HS

April 25, 2020

 

 

 

 

 

 


ORES RULE CHANGES

 

Starting July 1st, 2013, our eligibility rules will change.  Beginning withthe initial 7th grade year, to be eligible for ORES activities and also to be eligible for OSSAA activities in high school, a student may not participate in any activities in a repeat year even if the student did not participate in the initial year.  Subsequently, the student may participate in the following initial 8th grade year.  This rule change follows the OSSAA six consecutive years rule.
 
Example:
 
7th grade year:  student participates or does not participate in ORES or season play; 7th grade year (repeat year):  student cannot participate in any ORES activities and any season play including scrimmages; 8th grade year:  student may participate in ORES activities and season play
 
Example:
 
7th grade year:  student participates or does not participate in ORES or season play; 8th grade year: student participates or does not participate in ORES or season play; 8th grade year (repeat year): student cannot participate in any ORES activities and season play including scrimmages, and if this is violated, the student will risk losing a year’s eligibility in high school and most
likely his/her senior year eligibility.
 
The number of games played during the season is also an issue.  Please follow the guidelines on the ORES website for number of allowed games during season.  Violation of these guidelines is an SDE accreditation issue and may lead to disqualification in an ORES activity.  We, ORES, do not want to have the reputation that we spend too much time playing games and activities and
are not focused on academics.
 

REMINDER

The OSSAA rule on a student attending a dependent district but living in an independent district, the rule reads, "...and completed the fifth through eighth grades without interruption in the dependent school district."  OSSAA interruption of that would be that it is meant to be only one dependent district.  However, there could be extenuating circumstances that would allow a student to be approved on a hardship waiver that attended more than one dependent school.

 

Lastly, ORES does not want to regulate season play and does not have the manpower to investigate season play violations.  We leave the compliance issues to each individual superintendent and rely on each one’s integrity and high moral ethics.  If you choose to play an ineligible player (age-wise or consecutive year-wise) for any reason, you risk that student’s eligibility when he/she enters high school or possibly his/her senior year of high school.

 

 

 

American Fidelity the Official Sponsor of the ORES 2019 State Basketball Tournament

    ORES endorses the following American Fidelity products:

  •  Section 125 Administration
  •  Healthcare Reform Administration
  •  AFPlanServ for 403b Administration
  •  Insurance Products
     

Please click on the links below to check out

the great products offered by American Fidelity.

http://afadvantage.com
www.afhsa.com

 

 

TO:                  DEPENDENT DISTRICT SUPERINTENDENTS

FROM:             ED SHEAKLEY, EXECUTIVE DIRECTOR

RE:                  OSSAA ATHLETIC ELIGIBILITY

DATE:             JUNE 28, 2012

 

 

Students who choose to attend a dependent school district, or who attend because their parents reside within a dependent school district, prior to matriculating to high school, are held to the same limitations for participation as those students who attend school in an independent district.

 

Once a student enters the 7th grade, he or she is allowed six consecutive years to participate in interscholastic athletic activities.  By OSSAA Rule, students who repeat 7th or 8th grade are not permitted to participate during the repeat year, even if they did not participate during the initial 7th or 8th grade year.  If a student attending a dependent district repeats 7th or 8th grade and is allowed to participate, it will be counted against their eligibility limitations.  Potentially this could eliminate the student from participation during one of their high school years.

 

We ask that you counsel any student and his or her family of these limitations if a repeat year is necessary.

Thank you.

 

 

BASKETBALL: 16 games; or 14 games and 2 tournaments; or 13 games and 3 tournaments.

SOFTBALL: 14 games and 2 tournaments; or 11 games and 3 tournaments.

 

FOOTBALL: 8 games and no more than two games per week.

 

 

 

 

The Organization of Rural Elementary Schools was founded in 1984. Originally the Oklahoma Organization of Dependent Schools, ORES is the oldest rural school organization in Oklahoma. The organization has maintained as its primary goal the promotion, protection and preservation of rural elementary schools.

  Please contact us for more information: 

Organization of Rural Elementary Schools
Dr. John Cox, President
P.O. Box 119
Peggs, OK  74452-0019

jcox@peggs.k12.ok.us
(918) 598-3412

Randy Rountree, Financial Director

rrountree@tenkiller.k12.ok.us