September 2017  
ORES
S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
      
Announcements
currently no announcements
State Track Records

ORES State Track Records (as of 5-1-2017)

 

  

Division III Girls

                                 

100 M Hurdles –  Tristan Hinkle, Bowring (2017) - 17.63       

                                 

                           

300 M Hurdles –   Tristan Hinkle, Bowring (2017) - 51.83

           

                           

100 M Dash –        Jacie Edwards, Bowring (2017) - 13.81   

                                

                       

200 M Dash –        Jacie Edwards, Bowring (2017) - 29.21

                                

                                 

400 M Dash –        Jacie Edwards, Bowring (2017) - 1:05.54

 

 

800 M Run –          Tristan Hinkle, Bowring (2017) - 2:37.31

 

                     

1600 M Run –        Grace Morrison, Bowring (2017) - 6:04.18

 

      

400 M Relay –        Swink, (2017) - 57.68

                                                                

                                 

800 M Relay –       Swink, (2017) - 2:04.86

 

 

1600 M Relay –    Bowring, (2017) - 4:49.51

           
                        

Long Jump –       ylee Underwood, Stidham 92017) - 14'02.05"

 

 

High Jump –        Sydnee Grimmett, Dahlonegah (2017) - 4'05.00"

 

 

Discus –               Lili Vega, Belfonte, (2017) - 83'11.00"

 

 

Shot Put –            Rumor Livers, Dahlonegah (2017) - 33'05.00"

 

 

 

Division III Boys

 

100 Low Hurdles-  Cooper Qualls, Belfonte 92017) - 17.01

 

 

300 M Hurdles      Blake Borcherding, White Rock (2017) - 49.10

 

 

100 M Dash          Chris Thompson, Forest Grove (2017) - 13.00

 

 

200 Dash-            Troy Riebel, Bowring (2017) - 25.34

  

 

400 Dash-          Jaxen Thompson, Forest Grove (2017) - 58.82

 

 

800 Run-            William K. Harrison, Bearden (2017) - 2:22.95

 

 

1600 Run-          William K. Harrison, Bearden (2017) - 5:23.48

                 

 

400 Relay-        Bowring, (2017) - 52.24

 

 

800 Relay-        Bowring, (2017) - 1:48.44

 

 

1600 Relay-      Bowring, (2017) - 4:11.63  

 

 

Long Jump-      Tyson Louie, Lowrey (2017) - 16'09.00"

       

          

High Jump-       Brandon Killer, Belfonte (2017) - 5'01.00" 

            

 

Discus-            Aaron Heupel, Riverside (2017) - 109'01.00"

 

    

Shot-                Aaron Heupel, Riverside (2017) -43'00.50"

 

Division II Girls

                                 

100 M Hurdles –     Skyle Clouse, Middleberg (2013) 16.75

   Skyle Graham, Bowring (2010) 17.05

                                   Arnold, Shady Grove (2009) - 17.12 

                                   McKayla Wynn, Shady Grove (2007) – 17.41

                                 

                           

300 M Hurdles –     Kyleigh Riebel, Bowring (2014) - 49.83

                                  Samantha Ramalho, Moffett(2008)- 51.80

                                  Kristen Murray, Zaneis (2007) – 52.70

                                  Nickles, Moffett (2005) - 55.07

                           

100 M Dash –     Bailey Sullivan, Grandview (2015)- 13.02

                               Bailey Sullivan, Grandview (2014) - 13.12  

                              N'dea Murry, Shady Grove (2010) - 13.18

                               Faith Mays, Friend (2008) – 13.40

                               McKayla Wynn, Shady Grove (2007) – 13.5

                                

                       

200 M Dash –       Diamond Ellis, Friend (2014) - 26.57  

                                Bailey Sullivan, Grandview (2012) - 28.28

                                Sabrina Sowers, Osage (2009) - 28.30

                                Makayla Winn, Shady Grove (2008) – 28.35

                Jasmine Sanders, Leach (2006) – 28.39

                                Williams, Tom (2005) – 29.21

                                 

400 M Dash –      Jessie Sanchez, Dahlonegah (2015)- 62.88

                                Kyleigh Riebel, Bowring (2013)- 63.89

                Lanice Rozell, Norwood(2011)-65.68

                                Shakota Cutnose, Dahlonegah (2007) – 66.00

                                Casey, Bearden (2004) - 66.00

                       

800 M Run –         Mia Bagby, Cleora (2016) - 2:30.25

                                Hunter Bagley, Cottonwood (2012) - 2:32.12

                                Emerald Choate, Marble City (2006) – 2:36.00

                                Hodges, Bearden (2004) – 2:38.00

                     

1600 M Run –         Mia Bagby, Cleora (2015)- 5:38.58

                                  Hunter Bagley, Cottonwood (2012) - 6:02.10

                                  Hunter Bagley, Cottonwood (2010) - 6:02.10

                                  Shakota Cutnose, Dahlonegah (2007) – 6:06.00

                                  Choate, Marble City (2005) – 6:08.00

                       

400 M Relay –        Cleora (2015) - 54.61

                                  Shady Grove (2010) - 55.21

                                  Shady Grove (2008) – 55.70

                                 Shady Grove (2007) – 56.53

                                

                                 

800 M Relay –       Shady Grove (2009) - 1:57.90

                                

 

1600 M Relay –     Dahlonegah (2016) - 4:31.21

                                 Cleora (2010) - 4:40.00

                                 Moffett (2007) – 4:46.00

           
                        

Long Jump –        Bailey Sullivan, Grandview (2015) - 16' .25" 

                                Chelsea Bunch, Dahlonegah (2011)- 16'0" -

                                N'dea Murry, Shady Grove(2010) - 14' 0"

 

High Jump –      Jordan Holman, Grant-Goodland (2016) - 4' 10".00

                              Adrianna Littledeer, Dahlonegah (2015) - 4' 10"  

                              Manay McCarter, Kenwood (2013) - 4’9”

              Grapevine, Cleora (2002) Iverson, Cleora (2005) - 4' 10"

 

Discus –              Lilly Vega, Belfonte (2016) - 89' 09".50

                               Emily Knight, Cottonwood (2013) – 89’5”

               Gina Buzzard, Marble City (2007) – 94’2”

                               Tande Beaver, Lost City (2006) – 92’08”

                               Brewer, Zaneis (2003) - 82' 0"

 

Shot Put –            Jasmyne McIntosh, Grant-Goodland (2016) - 36' 06".00

                                Tande Brewer, Lost City (2006) – 36’4”

                                Brewer, Zaneis (2003)- 31' 6"

 

 

Division II Boys

 

100 Low Hurdles- Kealon Kennybrew, Holly Creek (2017) - 15.45 

                                  Logue, Lane (2004) - 15.50

 

300 M Hurdles     K.J. Wells, Forest Grove (2012) - 43.98

Acant, Middleberg (2005) - 45.92       

 

100 M Dash        Geremiah Noisewater, Rocky Mountain (2017) 11.89

                              Tevin Colbert, Grant (2008) – 11.89

                               A.J. Fields, Tom (2006) – 11.94

                               Logue, J. Lane (2004) - 12.29

 

 

200 Dash-           K.J. Wells, Forest Grove (2012) 24.19

                              Dominie Blue, Moffett (2010) - 24.57

                              Tevin Colbert, Grant (2008) – 24.70

                              Jamel Adams, Moffett (2007) - 25.00

  

400 Dash-          Devin Hardin, Cleora (2007) – 54.10

                             Levi Landon, Cleora (2006) – 54.30

                              Loyd, Shady Point (2005) - 56.21

 

800 Run-             Loyd, Shady Point (2005) - 2:14

 

1600 Run-           Terrance Nofire, Dahlonegah (2011) - 4:58

                               Reilly Sevenstar, Dahlonegah (2008) – 5:10

                 

400 Relay-         Cleora (2008) – 49.40

                             Shady Point (2005) - 50.61

 

800 Relay-          Kenwood (2015) - 1:45.52  

                              Moffett (2009) - 1:45.60

                              Cleora (2007) – 1:46.00

                              Moffett (2005)- 1:48.00

 

1600 Relay-          Rocky Mountain (2017) - 4:03.40

                                Bowring (2016) - 4:06.84

                                Marble City (2011) - 4.07.00

                                Cleora (2006) – 4:08.00

                

 

Shot-                      Braden Winterbottom, Oak Grove (2014) - 47' 9"

                                Asimakis, Osage (2002) - 45' 9.5"

 

Long Jump-          K.J. Wells, Forest Grove (2012) - 19' 0"

                                Skylar Locust, Marble City (2011) - 18'6"

                                Chase Sullivan, Grandview (2007) – 17’2”

                              

 

High Jump-         Geremiah Noisewater, Rocky Mountain (2017) - 5'11".01

                               Cordell Brown, Cottonwood (2016) - 5' 11".00

                               Jaden Smith, Dahlonegah (2015) - 5' 10"

                                Keelan Davis, Kenwood (2015) - 5' 10"

                                Doninick Blue, Moffett (2010) - 5'8

                                Dominick Blue, Moffett (2009) - 5'6

                                Ricky Waugh, Greenville (2008) – 5’4

               

 

Discus-                 Jason Noel, Marble City (2010) - 141' 3"

 

Division I Girls

 

100 Low Hurdles-    Kortney Gray, Dennison (2014) - 16.16

                                    Cerissa Jones, Middleberg (2012) - 16.53

                                     Chelsi Johnson, Dension (2010) - 16.64

                                     Hamilton, Whitebead (2005) - 17.45

 

300 M Hurdles-       Kortney Gray, Dennison (2014) - 49.09

                                   Shattee Robinson, Tannehill (2011) - 49.18

                                   Cornwalle, Twin Hills (2003) - 50.04

 

100 Dash-               Taylor Norman, Oakdale (2015) - 12.62

                                   Taylor Norman, Oakdale (2014) - 12.66

                                   Nikki Lewis, Maryetta (2006) – 12.79

 

200 Dash-               Jade Michell, Holy Creek (2010) - 26.56

                                  Erika Christie, Rocky Mountain (2007) – 27.80

                                  Goodrich, Maryetta (2003) - 28.08

 

400 Dash-               Morgan Martinez, Oakdale (2007) – 60.70

                                  Nikki Lewis, Maryetta (2006) – 60.80

                                  Riddle, Rocky Mountain (2003) - 63.01

 

800 Run-                 Hamilton Denison (2005) - 2:28

 

1600 Run-           Laynie Nichols, Justus-Tiawah (2016) - 5:20.35

                               Laynie Nichols, Justus-Tiawah  (2014)  5:37.07

                               Laynie Nichols, Justus-Tiawah  (2013) 5:38.0

               Jacklyn Hummel, Oakdale (2011) - 5:39.00

                               Abby Hoover, Lone Star (2009) - 5:40.00

                               Riddle, Rocky Mountain (2003) - 5:40.00

 

400 Relay-            Oakdale (2015) - 52.74

                                Oakdale (2014) - 53.10

                                Whitebead (2010) - 53.9

                                 Justus-Tiawah (2008) – 54.10

                                 Maryetta (2006) – 54.11

                                  

800 Relay-             Oakdale (2015) - 1:50.71

                                 Oakdale (2014) – 1:52.01

                                 Oakdale (2013) – 1:53.92

                 Whitebead (2010) - 1:54.80

                                 Oakdale (2007) – 1:56.70

                  

1600 Relay-         Justus-Tiawah (2012) - 4:25.37

                               Maryetta (2005) - 4:28.00

 

Shot-                       Buckhorn, Briggs (2005) - 34' 9"

 

Long Jump-           Taylor Norman, Oakdale (2015) - 17' 7"

                                 Taylor Norman, Oakdale (2014) - 17'5"

                                 Xieong- Ni Euwins, Middleburg (2011) - 16"0"

                                  Fountain, Zion (2003) - 15' 9"

 

High Jump-            Katelyn Levings, Oakdale (2015) - 5' 0"

                                  Mary Beth Balcerak, Whitebead (2011) - 5' 0"

                                  Taylor Johnson, Zion (2006) – 4’11”

                                  

 

Discus-                    Hamilton, Denison (2003) - 103' 7.5"

 

Division I Boys

 

100 Low Hurdles-    Ledger Newman, Lukfata (2009) 13.80

                                     Ledger Newman, Lukfata (2008) 14.60

                                     Phillips, Whitebead (2003) - 14.67

 

300 M Hurdles-      Ledger Newman, Lukfata (2009) - 42.30

                                  Derek Roubidoux, North Rock Creek (2007) – 43.50

                                  Parker, Lukfata (2004) - 44.60

 

100 Dash-               Chase Girdner, Tenkiler (2012) - 11.78

                                  Jacob Morris, Maryetta (2009) - 11.80

                                  Tyler Harding, Whitebead (2006) – 11.81

                                  Huynh, Oakdale (2005) - 11.97

 

200 Dash-             Isaiah Willis, North Rock Creek (2017) - 24.02

                                Ledger Newman, Lukfata (2009) - 24.20

                                Billy McClellan, North Rock Creek (2006) – 24.40

                                Huynh, Oakdale (2005) - 24.74

 

400 Dash-             Clem Hall, North Rock Creek (2009) - 54.92

                                Billy McClellan, North Rock Creek (2006) – 54.99

                                Tushka, Lukfata (2003) - 56.40

 

800 Run-               Braxton Hood, Woodall (2013) - 2.08.46

                                Braxton Hood, Woodall (2012) - 2.13.58

                                Montana Stonecalf, Friend (2009) -  2:14

                                Duval, Zion (2002) - 2:15

 

1600 Run-               Braxton Hood, Woodall  (2013) – 4:54.76

                 Braxton Hood, Woodall  (2012) - 5:00.00

                                 Jake Springwater (2012) - 5:06.00

                                  Ron Middleton, Tannehill (2007) – 5:07.00

                                   

400 Relay-               Woodall (2013) – 47.80

                  Oakdale (2010) - 48.16

                                  Lukfata (2007) – 48.21

                                  Lukfata (2006) – 49.20

                  

800 Relay-             Oakdale (2017) - 1:40.57

                                 Oakdale (2010) - 1:40.70

                                 Maryetta (2009) - 1:42.70

                                  

1600 Relay-           Oakdale (2010) - 3:51.00

                                 Woodall (2008) – 3:51.70

                                 North Rock Creek (2007) – 3:56.00

                                  

Shot-                       Steven Ryals, Allen Bowden (2014) - 47'5"

                                 Dylan Davis, Tenkiller (2013) 44’5”

                 Corey Vaughn, Frink Chambers (2012) - 46'8"

                                 Caleb Dearduff, Peggs (2006) – 45’5”

                                 Jonathon Carter, North Rock Creek (2005) - 43' 3"

 

Long Jump-          J'Briel Easley, Grove (2016) - 19' 5".00

                                Jacob Neely Amos, Frink-Chambers (2014) - 19' 2"

                                Michael Cole, North Rock Creek (2007) – 18’7 ½”

                                Huynh, Oakdale (2005) - 18' 5.5"

 

High Jump-          Cooper Wilguess, Oakdale (2015) - 6'2"

                                Calvin Boyle, Tannehill (2008) – 6’1

                                Stovall, Woodall (2005) - 5' 10"

 

Discus-                  Grant Hamilton, Denison (2008) - 149’ 1"

                                 Compton, Denison (2005) - 136' 4.5"